O mnie

Wiesława Kwinto – Koczan (WUKA)

Copyright by Michał Prewysz-Kwinto, 2012. All rights reserved.

Copyright by Michał Prewysz-Kwinto, 2012. All rights reserved.

Urodziła się w Krystynopolu na ziemi lwowskiej. Przesiedleńcze losy rzuciły całą rodzinę w Bieszczady, z którymi jest emocjonalnie związana do dziś. Zajmowała się sprawami kultury, a pracując w Nadmorskim Parku Krajobrazowym – ochroną przyrody. Od 2000 mieszka w Toruniu. Za swoje miejsce na ziemi niezmiennie uznaje Bieszczady z ich magią, bogactwem natury, nieodkrytym do końca magnetyzmem przyciągającym spragnionych niezwykłych przeżyć i odczuć – tęskniących za „jednoczesnym dotykiem nieba i ziemi”…

Jej wiersze o górach przeplatają się z refleksjami o codzienności. W maju 2004 roku ukazał się pierwszy tomik zatytułowany „Szlakiem”. W tej niewielkiej książeczce zebrano pierwsze wiersze autorki podzielone na dwie części – „Szlakiem przez Bieszczad” oraz „Szlakiem przez życie”. Wkrótce po ukazaniu się zbiorku, na Festiwalu Bieszczadzkie Anioły, autorka zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie Jednego Wiersza za utwór pt. „Chrystus Bieszczadzki”. W tym samym roku autorka nawiązała kontakt z zespołem Małżeństwo z Rozsądku. Roczna współpraca zaowocowała tekstami piosenek dla zespołu. Trzy z nich – Bosonogie Anioły, Jaka jesteś po latach i List z szuflady – ukazały się na wydanej w październiku 2005 roku płycie zatytułowanej „Hotelik Spóźnionych Miłości”, pięć na kolejnej „Labirynt wspomnień” (2008), i aż 8 na ostatniej płycie zespołu „Tropy wiodą na manowce” (2015).

Po teksty autorki sięgają też inne liczące się i popularne obecnie zespoły z „krainy łagodności”- Dom o Zielonych Progach (na płytach „Tatika”, „Łódki Marzeń” oraz „Prawie jak nowi”), Cisza jak Ta (płyta „Nasze światy” oraz w całości oparta o teksty Wiesławy Kwinto – Koczan „Wuka”, a także koncertowa płyta z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego „Jedyny taki koncert…”), Siudma Góra (na płytach „Daleko do gwiazd” i „Druga płyta”), Leonard Luther i Własny Port (na płycie „Live”), Nad Porami Roku (na składance „W górach jest wszystko co kocham, cz. VIII”, pierwszej autorskiej płycie „Przytul mnie” oraz niemal w całości opartej o twórczość Wuki – „Gwiezdne aleje”), Pod Jednym Dachem, Bez Zobowiązań, Wołosatki, Sławek Kusz, Byle do góry, Trzy Piąte i inni. Można je usłyszeć także wśród konkursowych zmagań na różnych scenach i festiwalach. Wiosną 2017 roku ukazała się płyta „Słowa-szepty” – oparta w całości o teksty pochodzące z wydanego rok wcześniej tomiku pod tym samym tytułem, w aranżacjach muzycznych i wykonaniu Nad Porami Roku, Ciszy Jak Ta, Domu o Zielonych Progach, Małżeństwa z Rozsądku oraz Zbyszka Stefańskiego.

Od debiutu w 2004 roku w ręce czytelników trafiły trzy kolejne tomiki „Nocne niebo śpiewa Aniołami” (2008), „Zawrócić” (2010) oraz „Słowa-szepty” (2016). Aż pięć wierszy Wiesławy Kwinto – Koczan znalazło się w antologii poezji bieszczadzkiej zatytułowanej „Natchnieni Bieszczadem” Wydawnictwa Libra. W 2011 roku autorka miała zaszczyt być jednym z artystów prezentujących swoją twórczość na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Nastroje” w Katowicach, obok Stanisława Soyki, Renaty Przemyk, Marka Andrzejewskiego, Lidii Jazgar…

Wiersze autorki publikowały „Gazeta Bieszczadzka”, magazyn „Bieszczady”, a wiele z nich znalazło swoje miejsce w różnych wydawnictwach – górskich folderach, książkach o tematyce turystycznej i przyrodniczej, biuletynach organizacji związanych z górami i ochroną przyrody. Wiesława Kwinto – Koczan często spotyka się ze swoimi sympatykami na spotkaniach autorskich.

Jest członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów – ZAKR oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.