Na płytach

Moja przygoda z muzyką i wykonawcami piosenki poetyckiej zaczęła się od toruńskiego koncertu Małżeństwa z Rozsądku, na którym… niestety nie byłam.

Zostawiłam muzykom w kopercie trzy moje wiersze, z odrobiną nadziei, że może nie wrzucą ich do kosza. Leon (Robert Leonhard) wrzucił moje teksty… ale do pudła od swojej gitary, a po tygodniu dał znać, że pierwszy z nich – „Bosonogie anioły” – nabiera muzycznych kształtów. Zanim spotkaliśmy się po raz pierwszy osobiście po prawie roku – wymieniliśmy tonę myśli. Z nich narodził się „List z szuflady” i „Jaka jesteś po latach”. Pierwsze nasze spotkanie, w Cisnej, miało w sobie coś z młodzieńczej randki, a prawykonanie „moich” piosenek specjalnie dla mnie i moich przyjaciół, było przeżyciem, którego nie da się zapomnieć. Leon jest artystą, którego darzę bezbrzeżnym zaufaniem. Jeśli nawet z dwóch moich tekstów „zrobi” jeden, to i tak wiem, że będzie z tego świetna piosenka. Jego wrażliwość i cudowna praca chłopaków z Małżeństwa z Rozsądku wyznaczyła mi zupełnie nowy szlak…

W październiku 2005 roku ukazała się płyta – „Hotelik spóźnionych miłości”. Znalazły się  na niej trzy kompozycje do moich tekstów, moje pierwsze kroki w świecie poezji śpiewanej…

 
Małżeństwo z Rozsądku, 2005
„Hotelik spóźnionych miłości”

Teksty na płycie:

- Bosonogie anioły
- Jaka jesteś po latach
- List z szuflady
 
 
 
 

Kolejna w dorobku zespołu płyta, „Labirynt wspomnień” przygotowana została specjalnie z okazji 15-lecia grupy. Stanowi ona zapis koncertu, który odbył się w czerwcu 2008 r. w Radiu Gdańsk. Na płycie, obok kilku znanych i lubianych utworów zespołu, znalazło się wiele piosenek premierowych, które odsłoniły przed słuchaczami nowe brzmienie formacji. Instrumentarium Małżeństwa z Rozsądku wzbogacone bowiem zostało o trąbkę.

Cytując oficjalną stronę zespołu – „nowe piosenki oraz ciekawe aranżacje starszych utworów ukazują dojrzałość muzyków, zarówno jeśli idzie o kompozycje jak i samo wykonanie. Piosenki prezentowane na krążku stanowią swoisty mariaż dynamiki i łagodności, łamiąc nieco stereotypy myślenia o tak zwanej „Krainie Łagodności”. W warstwie literackiej zespół pozostał jednak wierny tekstom pełnym liryzmu i refleksji, traktujących głównie – jak na małżeństwo przystało – o miłości”. W „Labiryncie wspomnień” odszukać można aż 5 kolejnych moich wierszy…

 
Małżeństwo z Rozsądku, 2008
„Labirynt wspomnień”

Teksty na płycie:

- Jadę do Ciebie
- Gorzka jarzębina
- Tabliczka mnożenia
- Czas zabiera jak swoje
- A między nami magia

 
 

Współpraca z Małżeństwem z Rozsądku zaowocowała moim udziałem w różnych imprezach muzycznych. Otworzyło to możliwość poznania kolejnych artystów i zespołów. Wkrótce powstały nowe piosenki, które znalazły się na płytach, są wykonywane na koncertach, w ramach konkursów, przeglądów i festiwali. Z ogromną radością słucham nowych wykonań – niekiedy tego samego tekstu w różnych interpretacjach. Do grona wykonawców mojej poezji dołączyły takie zespoły jak Siudma Góra, Dom o Zielonych Progach, Cisza Jak Ta, Leonard Luther i Własny Port, Pod Jednym Dachem, Bez Zobowiązań, Nad Porami Roku…

 

Debiutancki album zespołu przyjaciół zafascynowanych piosenką turystyczną, muzyką szlaków, a także folkiem. Jedna z ciekawszych płyt nurtu piosenki autorskiej, turystycznej ostatnich lat. Poza dwoma utworami płyta „Daleko do gwiazd” to zbiór piosenek autorskich Zbyszka Siudego, lidera i współzałożyciela Siudmej Góry. Tematyka, jak to zwykle na tego typu płytach, obraca się wokół wędrowania, miłości, przyjaźni, życia w mieście. Mocną stroną wydawnictwa są aranżacje. Każda z 16 piosenek ma dzięki temu inny klimat. Sporo tu motywów tradycyjnych, ciekawie wplecionych w utwory – czytamy w recenzji na portalu Folk24. Na płycie, obok tekstów Zbyszka, znalazł się jeden z moich wierszy. Bardzo dla mnie ważny i wyjątkowy – „Zawrócić…”

 

Siudma Góra, 2010
„Daleko Do Gwiazd”

Tekst na płycie:

- Zawrócić

Zawrócić

 
 
 
 
 
 

Dom o Zielonych Progach, 2011
„Tatika”

Tekst na płycie:

- W naszym oknie

W naszym oknie

 

 

 

„Nasze Światy” to czwarty album studyjny Ciszy Jak Ta. To album o miłości…  Jak sam zespół pisze o płycie na okładce: „Są tu wiosenne, zielone porywy młodości. Są nasycone letnim słońcem, błogie chwile. I te refleksyjne, rozedrgane jak kolorowe liście na wietrze nie mogące jeszcze pogodzić się ze swym przeznaczeniem. Zawsze gotowe do odlotu tam gdzie „najpiękniej wiatr układa piach…” Ale jest też i zima. I są serca przekłute kryształem lodu, który jak drzazga nie pozwala myślom, w odwiecznym cyklu skłonić się ku wiośnie… Miłość w 13 odsłonach i opowiadaniach – urozmaicona refleksjami poetów nad dylematami egzystencji ludzkiej. I jedna opowieść spinająca nieco żartobliwie świat poezji i prozy, uczuć i refleksji. To herbertowski Siódmy Anioł – Szemkel, swoisty patron naszego z Wami muzycznego spotkania. Posłuchajmy razem szelestu jego skrzydeł… Wszak to przecież „Nasze Światy”.

 

Cisza Jak Ta, 2011
„Nasze Światy”

Tekst na płycie:

- Z wrześniowym deszczem

Z wrześniowym deszczem
 
 
 
 
 
 

„Nowa płyta Leonarda Luthera, nagrana razem z szantową formacją Własny Port, to jedno z ciekawszych wydarzeń w poezji śpiewanej mijającego roku. Krążek zawiera zapis trzech koncertów, zagranych przed bydgoską publicznością latem 2011. Znajdziemy tu 10 znanych już piosenek Leonarda, wykonanych jednak w zupełnie nowym brzmieniu. (…) Zdecydowanie mocną stroną tej płyty jest świetna muzyka i niezmiennie silny, głęboki głos barda znad Brdy. Niespodzianką są 4 nowe utwory, nigdzie dotąd niepublikowane. Zaskakują świeżością muzyczną, refleksyjnymi tekstami i aktualnością, która dotąd w twórczości Leonarda nie była tak zauważalna. Czy wiemy dość o drugiej osobie, by zawierzyć jej całe życie? Czy na co dzień mijamy szczęśliwych ludzi? Czy miłość może przyjść na przekór wszystkim złym? Czy i Ty przeżyłeś taki wieczór, gdy stare marzenia przypomniały Ci kim miałeś być, gdy w plecy wiał pomyślny wiatr? Jeśli odnalazłaś/eś się choć w jednym z tych pytań – szukaj odpowiedzi na płycie Leonard Luther & Własny Port (LIVE)” – to fragment udostępnionej przez artystę recenzji. Wiersz „Przyszła miłość” jest literacką warstwą  jednego z tych 4 nowych i niepublikowanych dotychczas utworów na płycie…

Leonard Luther, 2011
„LIVE”

Tekst na płycie:

- Przyszła miłość

Przyszła miłość

 

 

 

 

Dwupłytowa składanka piosenki poetyckiej w wykonaniu m.in. Katarzyny Groniec, Grzegorza Turnaua, Stanisława Soyki, Lidii Jazgar czy Antoniny Krzysztoń – zatytułowana „Między ciszą a ciszą” – trafiła do sklepów na początku lutego 2012. To unikalna kolekcja utworów reprezentujących nurt polskiej poezji śpiewanej, wśród których pojawiła się również kompozycja Małżeństwa z Rozsądku - „Bosonogie anioły” z moim tekstem, pochodzącym z tomiku „Nocne niebo śpiewa aniołami”. Tekstem, od którego zaczęła sie moja muzyczna przygoda. Jak można przeczytać w opisie płyty na portalu empik.com: „ten niepowtarzalny album będzie z powodzeniem towarzyszyć Państwu podczas chłodnych wieczorów, wypełnionych wspomnieniami. Nastrojowe kompozycje w połączeniu z wyszukanymi tekstami, zbudują wyjątkową atmosferę i pozwolą oderwać się na chwilę od codziennych spraw”. Czego serdecznie wszystkim życzę…

 
Różni wykonawcy, 2012
„Między ciszą a ciszą”

Tekst na płycie:

- Bosonogie anioły
 
 
 
 
 
 

„Dobre wieści” to zbiór piosenek optymistycznych, wesołych i sentymentalnych. Piosenka turystyczna w wydaniu Wołosatek rozwija się stylistycznie, harmonicznie, brzmieniowo i warsztatowo. „Nie zapominamy jednak o przekazywaniu ludziom bieszczadzkich zapachów, otwartych przestrzeni, majestatu gór i radości życia – po prostu dobrych wieści” – pisze zespół o swojej najnowszej płycie. Za pośrednictwem Wołosatek przekazuję i ja swoje przesłanie w piosence „Nocne niebo śpiewa aniołami”…

 
Wołosatki, 2012
„Dobre wieści”

Tekst na płycie:

- Nocne niebo śpiewa aniołami

Nocne niebo śpiewa aniołami
 
 
 
 
 

Na przełomie czerwca i lipca 2012, podczas festiwalu Pasterskie Anioły, miała miejsce premiera ósmej części składanki „W górach jest wszystko co kocham”. To kolejne spotkanie z twórcami z Górskiej Krainy Łagodności zatytułowane Góry i Ludzie.  „Siedmiu wykonawców i  jednocześnie siedem różnych muzycznych opowieści o górach, życiu, miłości i o tym, co w życiu najważniejsze.  Siedem różnych światów i subiektywnych odczuć otaczającej nas rzeczywistości, które jednak coś łączy - góry.” Większości zebranych na krążku zespołów nie trzeba przedstawiać – jak możemy przeczytać w recenzji na blogu chorynawyobraznie.pl – „mamy wśród nich zarówno dinozaurów piosenki turystycznej, jak i młodych wykonawców, wygrywających w ostatnich latach festiwalowe konkursy”. Wraz z Domem o Zielonych Progach (Będzie lepiej) i Nad Porami Roku (Przytul mnie, Okna, Anielskie posłanie) - wykonawcami moich tekstów na tej płycie, zapraszam po raz kolejny do wspólnej muzycznej wędrówki…

 

Różni wykonawcy, 2012
„W górach jest wszystko co kocham, cz.8″

Teksty na płycie:

- Będzie lepiej
- Przytul mnie
- Okna
- Anielskie posłanie
 
 

W sierpniu 2012 roku w Cisnej, w ramach koncertowego cyklu Góry i Ludzie, odbyła się premiera najnowszej płyty Domu o Zielonych Progach – „Łódki marzeń”. Płyta jest „ukoronowaniem wieloletniej pracy zespołu, swoistą muzyczną wisienką na scenicznym torcie. Zawiera w sobie 11 utworów, skomponowanych do słów Wiesławy Kwinto-Koczan, Jarosława Kochanowskiego, Kazimierza Węgrzyna, a także Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Jerzego Harasymowicza. Część z nich mieliście okazję usłyszeć na bardziej „nowożytnych” koncertach Domu, część zaś stanowi absolutną nowość. (…) „Łódki Marzeń” to przede wszystkim płyta dojrzała, a takowe rządzą się własnymi prawami. Czasem bywają kapryśne dla ucha, czasem odbiegają od tego, do czego przyzwyczaił nas zespół. Słuchane wiele razy wciąż zaskakują i stają się warte coraz więcej. (…) Po prostu dajcie ponieść się gitarom i skrzypcom, zamknijcie oczy i zasmakujcie w tym nowym rozdziale w twórczości Domu o Zielonych Progach” – można przeczytać we fragmentach recenzji opublikowanej na muzycznym blogu Chory na Wyobraźnię. Odległość, Będzie lepiej, W naszym oknie oraz Życie – to teksty, które w kompozycji Wojtka Szymańskiego i wykonaniu Domu o Zielonych Progach można znaleźć na tej płycie…

 

Dom o Zielonych Progach, 2012
„Łódki marzeń”

Teksty na płycie:

- Odległość
- Będzie lepiej
- W naszym oknie
- Życie
 
 

Przełom kwietnia i maja 2013. Długo – może nawet od początku mojego wierszopisania – oczekiwane wydarzenie. Premiera płyty „Wuka” zespołu Cisza Jak Ta. Płyty dla mnie szczególnej, skomponowanej w całości do moich tekstów. 12 utworów z różnych czasów i niosących silne emocje ostatnich dziesięciu lat, od kiedy zdecydowałam się nadać im poetycki wymiar… To świetne aranżacje stworzone także z pozornie „niemuzycznych” miniaturek i drobiazgów literackich…
W opisie płyty Zespół podsumowuje:

Po raz pierwszy inspiracją do tworzenia piosenek stały się wiersze jednej tylko Poetki – Wiesławy Kwinto-Koczan. Zupełnie nieprzypadkowo… To właśnie świat poetki z Bieszczadów, zamieszkałej obecnie w Toruniu, urzekł nas najbardziej. Tak jak i sama Osoba. To właśnie Jej pseudonim artystyczny kryje się pod tajemniczym tytułem naszej płyty. W założeniu miała być to płyta bardzo spójna stylistycznie, związana wspólnym mianownikiem poezji Wuki. Szybko okazało się, że pomysły muzyczne na utwory do wierszy Poetki stały się udziałem aż czterech osób ze składu Ciszy Jak Ta, a swojego głosu w poszczególnych piosenkach użyczyło po raz pierwszy w naszej historii aż 5 członków zespołu.

Stał się wiec ten album dla nas fascynującą wędrówką po świecie pięknego słowa widzianego przez pryzmat doświadczeń, sposobu postrzegania świata i interpretowania poezji przez każdego z nas… Płyta wspólna, a jednak będąca wypadkową wrażliwości siedmiu indywidualności na piękne strofy zaklęte w wierszach. Pokazująca w poświacie poetyckich słów życie we wszystkich jego blaskach i cieniach… Czasem smutno, czasem patetycznie. A momentami radośnie czy wręcz żartobliwie. Bo taki właśnie jest świat oczami Wuki… 
Radością z tworzenia muzyki do tych pięknych słów chcielibyśmy się dziś z Wami podzielić… 

„Usiądźcie z nami na krześle niebieskim”…
 

Cisza Jak Ta, 2013
„Wuka”

więcej na: ciszajakta.art.pl
 
 
 
 
 
 

Dziewiąta płyta z cyklu „W górach jest wszystko, co kocham”. Czas poetów. Jak mówi wydawca – spotkali się tu poeci starego i młodego pokolenia, poeci życia oraz poeci szlaku, ci uznani i ci całkiem młodzi, a wszystko to ubrane w porywające nuty. Na składance znalazła się muzyczna wersja wiersza „Nie możesz”. Napisany w trudnej chwili, pełnej lęku przed przyszłością, bardzo głęboko osobisty – przetrwał, czekając na swój moment, kiedy go komuś udostępnię. Słuchając ciepłego głosu Bartka z Domu o Zielonych Progach, z jego kojącą barwą, w której brzmi obietnica spokoju, równowagi i zaufania, postanowiłam dać mu ten wiersz, żeby wyśpiewał zawarte w nim emocje tak, jak je czuje.

 

W górach jest wszystko, co kocham, 2013
„Czas poetów”

Tekst na płycie:

- Nie możesz
 
 
 
 

Pochodząca z Ostrowca Świętokrzyskiego grupa „Pod Wiatr”, którą miałam okazję poznać bodaj w 2004 roku na Bieszczadzkich Aniołach, wydała w 2013 roku swoją drugą płytę „Za górą, za wodą”, na której „postanowiła pokazać jak wiele łączy świat wędrówek górskich i żeglarskich”. I jedno i drugie znaleźli wykonawcy w wierszu „Nasza droga”, wplatając go jako jedną z piosenek.

Solidne, folkowe instrumentarium, bo prócz skrzypiec, gitar, banjo i akordeonu usłyszymy flet poprzeczny, tin whistle, a także pianino, altówkę, low whistle, sopiłkę, a nawet smakowite akcenty w postaci dzwonków chromatycznych. Mocną stroną tej płyty z pewnością jest różnorodność stylistyczna. Jest tu bluegrass, folk irlandzki (w tym reel i jig), a także klimatyczne brzmienia z pogranicza poezji śpiewanej.

 

Pod Wiatr, 2013
„Za górą, za wodą”

Tekst na płycie:

- Nasza droga
 
 
 
 
 

I wreszcie mój „piąty tomik” – po płycie WUKA (niebieskiej) Ciszy Jak Ta, z końcem stycznia 2014 ukazała się płyta PRZYTUL MNIE (zielona) szczecińskiego zespołu Nad Porami Roku. To kolejnych 13 moich wierszy w muzycznej oprawie…
Założycielem zespołu jest Wojtek Leśniak, autor muzyki i aranżacji wszystkich utworów. Młody skład niesie ze sobą radość ze wspólnego grania, która udziela się wszystkim słuchaczom. Czekamy na muzyczne przytulanie z niecierpliwością.

Główny motyw okładki płyty to – jak można przeczytać na stronie zespołu – manifestacja hasła „przytulić” zarówno dla tych którzy tęsknią, ale i dla tych samotnych, którzy bliskości potrzebują… Do tego kontekst lasu jako pierwotnego bezpieczeństwa i ciszy, ale też wpisujący się w muzykę szlaków i serca. Stąd już blisko w góry. Refleksja i poezja nabiera tonów turystycznego klimatu. A wszystko w oprawie pór roku – wiosenne kuszenie gór, łagodząca wszystko jesień i zimowe – przy gorącej herbacie – wspominanie letnich przygód.

 

Nad Porami Roku, 2014
„Przytul mnie”

więcej na: nadporamiroku.pl
 
 
 
 
 
 

W roku 2014 ukazały się dwie kolejne płyty, na których można usłyszeć moje wiersze. To „Druga płyta” Siudmej Góry – z piosenką „Z fotografią” (do wiersza „Przytul mnie”), oraz płyta „Inaczej…” zespołu Wołosatki z wierszami „Nie możesz” i „Mogę”.

 

Siudma Góra, 2014
„Druga płyta”

Tekst na płycie:

- Z fotografią
 
 
 
 
 
 

Wołosatki, 2014
„Inaczej…”

Teksty na płycie:

- Nie możesz
- Mogę
 
 
 
 

Dwa moje teksty – „Nasz dom” (w innych interpretacjach znany już jako „W naszym oknie”) oraz „Wilkom” – spotkały się z muzyką koncertujących wspólnie zespołów Byle do Góry i Labolare, czego efektem stały się dwie piosenki na najnowszej płycie tej muzycznej kooperacji.

 

Byle do góry & Labolare, 2015

Teksty na płycie:

- Nasz dom
- Wilkom
 
 
 
 

Na początku grudnia 2014 roku, zespół Cisza Jak Ta zaprosił swoich słuchaczy w gościnne progi Radia Gdańsk na wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju koncert. Koncert z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego. Najczęściej wykonywane utwory zespołu otrzymały nowe aranżacje i brzmienia, a całe wydarzenie zostało zarejestrowane, aby kilka miesięcy później, u schyłku zimy 2015 roku, ukazać się na płycie pod tytułem „Jedyny taki koncert…”.

Na tym niezwykłym krążku, uzupełnionym książeczką, opisującą w anegdocie i fotografii historię zespołu i wszystkie ważne fakty z jego dwunastoletniej jak dotąd twórczości, znalazło się 8 piosenek z moim tekstem, w tym premierowa „Nadzieja wiosenna”.

 

Cisza Jak Ta, 2015
„Jedyny taki koncert”

więcej na: ciszajakta.art.pl
 
 
 
 
 
 

„Górskie opowieści” to kompilacja piosenek Ciszy Jak Ta, które „powstały w górach i to klimat górskich spotkań z gitarami stanowi o ich charakterze. Pachną dymem z paleniska i słowami, do których melodie przywiał nam górski wiatr. Zawieszone gdzieś między szczytami Tarnicy i Śnieżki. Błądzące latem wśród wakacyjnych ognisk, a zimą tańczące w wesołym ogniu schroniskowego kominka”.

Piosenki na tę kompilację wybrali słuchacze Ciszy, a zespół dołączył od siebie trzy nigdy wcześniej nie publikowane utwory. Jednym z nich jest „Dokąd jeszcze” (z wiersza „Proszę”), towarzyszący znanemu już „Krańcowi świata”.

 

Cisza Jak Ta, 2015
„Górskie opowieści”

więcej na: ciszajakta.art.pl
 
 
 
 
 
 

Minęło 10 lat od momentu, kiedy po raz pierwszy mój wiersz stał się piosenką i znalazł się na muzycznej płycie, otwierając drogę, która wciąż jest nowa i zaskakująca. I ten swoisty jubileusz jest mi dane świętować z zespołem, od którego „wszystko się zaczęło” – z Małżeństwem z Rozsądku i ich nową płytą „Tropy wiodą na manowce”, na której znalazło się 8 naszych wspólnych, nowych piosenek.

Jak możemy przeczytać na stronie zespołu – to już piąta płyta w jego dorobku, po której widać, a może raczej trzeba powiedzieć słychać, że nagrana jest przez muzyków dojrzalszych. Widoczne jest to zarówno w warstwie muzycznej jak i literackiej. Artyści nie uciekają od tematów ważnych, jak kryzys uczuć, przemijanie czasu, stawiając pytania o życiowe wartości i drogowskazy, w sytuacji kiedy „wszystkie tropy wiodą na manowce”. W muzyce czuć także więcej przestrzeni i swobody, zwłaszcza w instrumentalnych partiach solowych, w których muzycy puszczają nawet oko lekko w stronę jazzu.
Płyta zawiera 10 utworów o dość zróżnicowanej dynamice, od piosenek mocno lirycznych (Niby nic a wszystko, Pod wspólnym dachem, Dawać), po utwory bardzo dynamiczne, wybiegające poza tzw. klasykę gatunku (Zawrócić, Tropy wiodą na manowce, Emigrancki blues). Wszystkie jednak łączy akustyczne brzmienie i energia muzyki granej niemal w 100% na „żywo” – taką bowiem konwencję przyjął zespół nagrywając ten materiał.

 

Małżeństwo z Rozsądku, 2015
„Tropy wiodą na manowce”

więcej na: malzenstwo.art.pl
 
 
 
 
 
 

Koniec roku 2015 przyniósł drugą płytę zespołu Nad Porami Roku, grających w duecie Wojtka i Łukasza Leśniaków (panowie nie są spokrewnieni, to zabawna i przypadkowa zbieżność). „Gwiezdne aleje”, które niekiedy mijamy bokiem… Na płycie znalazło się aż 11 moich tekstów, a towarzyszy im jedna autorska piosenka Wojtka i jeden – tytułowy – utwór instrumentalny, dla ukojenia i wyciszenia duszy. W opisie wydania możemy przeczytać: „Mamy nadzieję, że dzięki tej płycie przedstawimy Państwu świat naszych marzeń, wspomnień oraz muzyczno-poetyckiej podróży ku lepszym czasom…”

 

Nad Porami Roku, 2015
„Gwiezdne aleje”

więcej na: nadporamiroku.pl
 
 
 
 
 
 
 

Wiosną 2017, dokładnie rok po premierze zbioru wierszy „Słowa-szepty”, kilkanaście zawartych w nim tekstów w muzycznej odsłonie, w przepięknych aranżacjach zaprzyjaźnionych wykonawców: Nad Porami Roku, Ciszy Jak Ta, Domu o Zielonych Progach, Małżeństwa z Rozsądku i Zbyszka Stefańskiego, ukazało się w postaci płyty CD o tym samym tytule, stanowiąc libretto życia – muzyczną historię miłości, przemijania, odchodzenia, tęsknoty i pamięci… To zbiór tekstów szczególnych, tworzących zamkniętą opowieść. „Jeżeli coś mnie poruszy, zaboli, staram się przelać to na papier. Każdy wiersz czeka na swój czas. Teraz mam taki moment wyciszenia… Przywiązuję bardzo dużą wagę do słowa. Bo ono ma dźwięk i moc. Najważniejszy jest jednak szept – szeptem się nie kłamie.”

 

Różni wykonawcy, 2017
„Słowa-szepty”